خانه / پاسخگوی روز شمار / پیرامون ماه های قمری / جمادی الاول / آیا می توانیم از کتب اهل سنت پاسخ نقضی بیاریم که چرا حضرت علی در شهادت حضرت زهرا از ایشان دفاع نکرد؟

آیا می توانیم از کتب اهل سنت پاسخ نقضی بیاریم که چرا حضرت علی در شهادت حضرت زهرا از ایشان دفاع نکرد؟

?پاسخ?

?ما در گذشته پاسخ «حلی »درباره فلسفه عدم دفاع حضرت علی بیان کرده ایم که می توانید به لینک زیر رجوع فرمایید؛

https://t.me/Rahnamye_Behesht/5205

https://t.me/Rahnamye_Behesht/770

?حال در پاسخ نقضی از طریق کتب اهل سنت می گوییم؛

۱- پیامبر در مکه شاهد ظلم ها و آزارها و شکنجه های بی نهایت نسبت به مسلمین و نوامیس آنها بود .چرا پیامبر در برابر مشرکین دست به شمشیر نبرد و از نوامیس مسلمین دفاع نکرد؟

امیر مومنان به همان دلیل از خود واکنش نشان نداد که رسول خدا در هنگام کشته شدن سمیه مادر عمار توسط مشرکین و تعرض به او از خود واکنش نشان نداد.

?ابن حجر می نویسد:

« سمیه مادر عمار کسی بود که ابوجهل او را آزار می کرد و آن قدر با نیزه بر پایین شکمش زد تا به شهادت رسید .خاندان مغیره او را به خاطر مسلمانی شکنجه دادند تا او را کشتند .رسول خدا منظره شکنجه شدن عمار و پدرش و مادرش را در مکه می دید و می فرمود ای خاندان یاسر صبور باشید که وعده گاه شما بهشت است»

?الاصابه ج۷ ص۷۱۲

❓چرا پیامبر در برابر تعرض به ناموس مسلمین سکوت کرد و دست به شمشیر نبرد؟

۲-چرا عثمان از همسرش دفاع نکرد؟

❗️هنگامی که مهاجمان به قصد کشتن عثمان وارد خانه اش شدند پس از آن که او و همسرش را مورد تعرض قرار دادند بدترین اهانت را به همسر عثمان کردند اما او از خود واکنش نشان نداد.

?طبری و ابن کثیر و دیگران آورده اند؛

« سوادان بن حمران آمد تا عثمان را مورد حمله قرار دهد همسر عثمان به دفاع برخاست و شمشیر به انگشتان او اصابت کرد و چون همسر عثمان خواست فرار کند سوادان دستی به پشت همسر عثمان رساند و گفت :« انها لکبیره العجیزه» ( از ترجمه متن معذوریم…) »

?تاریخ طبری ج۲ ص۶۷۶

?الکامل فی التاریخ ج۳ ص۶۸

?البدایه و النهایه ج۳ ص۶۸

❓چرا عثمان در برابر این اهانت به همسرش واکنشی نشان نداد؟

۳- حضرت علی به این روایت که در کتب اهل سنت آمده است عمل کرد و از خود واکنشی نشان نداد.

❗️مسلم در صحیح نقل می کند که پیامبر گرامی فرمود:

« پس از من پیشوایانی بر مسند قدرت خواهند نشست که از هدایت من بهره نبرده اند و به سنت من عمل نکرده و در میان آنها افرادی خواهند بود که در شکل و پوست آدمیزاد اما قلب آنها قلب شیطان است .به سخنان آنان گوش ده و از فرمانشان اطاعت کن اگر شما را مورد ضرب و شتم قرار داده و اموال شما را غارت کردند وظیفه شما اطاعت و فرمانبرداری آنهاست»

?صحیح مسلم ج۳ ص۱۴۷۶

?سنن بیهقی ج۸ ص۱۵۹

?کنزالعمال ج۵ ص۳۰۹
?پرسمان اعتقادی

https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwfNBiQIByOu36zjw