خانه / پاسخگوی روز شمار / پیرامون ماه های قمری / جمادی الاول / آیا حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از نمازهایش ابوبکر و عمر را نفرین می کرده است؟

آیا حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از نمازهایش ابوبکر و عمر را نفرین می کرده است؟

?پاسخ?

?ابن قتیبه از علمای مطرح اهل سنت می نویسد پس از آنکه غصب فدک و هتک حرمت حضرت زهرا صورت گرفت عمر به ابوبکر گفت:

« با هم نزد فاطمه برويم ؛ زيرا ما او را به خشم آورديم. آن دو نزد  حضرت فاطمه آمدند و اجازه ورود خواستند؛ اما حضرت اجازه ورود ندادند. آن دو نزد حضرت علی  آمدند و در اين باره سخن گفتند، حضرت علي آن دو را نزد حضرت فاطمه آورد، هنگامي كه نزد حضرت نشستند، حضرت فاطمه روي خود را به سوي ديوار برگردانيد. آن دو به حضرت سلام كردند، آن حضرت جواب شان را نداد. ابوبكر شروع به سخن كرد و گفت: اي حبيبه رسول خدا  به خدا سوگند قرابت رسول خدا نزد من محبوب تر از قرابت خودم می‌باشد و شما نزد من از عايشه دخترم محبوبتر هستي، دوست داشتم روزي كه پدرت از دنيا رفت، مرده بودم و باقي نمي‌ماندم. آيا گمان مي‌كني كه من شما را مي‌شناسم و برتري و شرافت تو را مي‌دانم؛ اما اگر تو را از حقت و از ارثيه رسول خدا منع كردم من روايتي از پدرت رسول خدا شنيدم كه فرمود: ما چيزي به ارث نمي‌گذاريم آنچه گذاشته ايم صدقه است.

حضرت زهرا  فرمود: آيا هردوي شما عقيده داريد كه اگر روايتي از رسول خدا براي تان نقل كنم آن را مي‌شناسيد و انجام مي‌دهيد؟ هر دو گفتند: بله.

? حضرت فرمود: شما را به خدا سوگند مي‌دهم، آيا نشنيده ايد كه رسول خدا فرمود: خشنودي فاطمه خشنودي من و خشم فاطمه خشم من است، پس هر كه فاطمه دخترم را دوست داشته باشد مرا دوست دارد و هركه او را خشنود سازد مرا خشنود ساخته و هر كه فاطمه را خشمگين نمايد مرا خشمگين ساخته است.

هردو گفتند: اين روايت را از آن حضرت شنيده ايم.

? فرمود:

«من خداوند و فرشتگان او را شاهد مي‌گيرم كه شما دو نفر مرا به خشم آورديد و خشنود نساخته ايد، هرگاه با رسول خدا ملاقات كنم از شما دو نفر شكايت مي‌كنم.

? ابو بكر گفت: اي فاطمه  من از خشم رسول خدا و خشم تو به خدا پناه مي‌برم، آنگاه شروع كرد به گريه كردن و نزديك بود جان از بدنش بيرون رود.

?  فاطمه زهرا  فرمود:

«به خدا سوگند در هر نمازي كه بجا مي‌آورم تو را نفرين خواهيم كرد. سپس ابو بكر در حال گريه بيرون رفت. مردم دور او جمع شدند به مردم مي‌گفت: امشب هركدام نزد همسرتان برويد و راحت بخوابيد و شاد باشيد و مرا رها كنيد من ديگر احتياجي به بيعت شما ندارم، بيعت مرا كنار بگذاريد.»

?الامامه و السیاسه ص۲۹

این مضمون را دیگران از علمای اهل سنت هم نقل کرده اند؛

?انساب الاشراف ، ج۱۰ ص۷۹

?السقیفه و الفدک ، جوهری، ص۱۰۲

این مضمون در روایات متعدد ما نیز آمده است .علامه مجلسی نقل می کند که فرمود:

« به خداوند سوگند در هر نمازم بر تو ( ابوبکر) نفرین خواهم کرد»

?بحار الانوار ج۲۹ ص۶۲۸ ، ج۲۸ ص۳۵۸

?پرسمان اعتقادی

https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwfNBiQIByOu36zjw

درباره ی alireza11018

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =