خانه / جمادی الثانی / بعضی ها میگن که حضرت فاطمه در مقابل سلمان فارسی حجابش رو رعایت نمیکرده؟ لطفا توضیح بدید❕❕

بعضی ها میگن که حضرت فاطمه در مقابل سلمان فارسی حجابش رو رعایت نمیکرده؟ لطفا توضیح بدید❕❕

?پاسخ?

روایتی است که مرحوم ابن طاووس در کتاب منهج الدعوات خودش نقل کرده و علامه مجلسی نیز به نقل از ابن طاووس در بحار الانوار می آورد .

?خلاصه روایت چنین است:

«سلمان فارسی می‌گوید: ده روز پس از رحلت رسول خدا از منزل خود خارج و با حضرت امام على  مواجه شدم  على به من گفت: اى سلمان تو بعد از پیامبر خدا بر ما جفا کردى. گفتم: حبیب من اى ابو الحسن  درباره شما جفا نشده است، بلکه حزن و اندوه شدید من در رحلت رسول خدا  مانع زیارت شما شد. حضرت علی به من گفت: اى سلمان بیا به منزل فاطمه دختر رسول خدا برویم؛ زیرا او به تو لطف دارد و مشتاق دیدار تو است و می‌خواهند از تحفه‌اى که از بهشت برایش آورده‌اند به تو بدهد… سلمان می‌گوید: من به سوى خانه فاطمه حرکت کردم، پس از ورودم به خانه دیدم که

? «فاطمه نشسته و یک قطعه عبا در بر دارد ولى هر گاه آن‌را روى سرش می‌کشد پاهایش بیرون می‌ماند، و هر گاه پاهایش را می‌پوشاند سرش نمایان می‌شود« علیها قطعه عباء اذا خمرت راسها انجلی ساقها و اذا غطت ساقها انکشف راسها» وقتى چشم وى به من افتاد آن عبا را به سرش کشید و گفت: اى سلمان  تو بعد از رحلت پدرم به ما جفا کردى؟ گفتم: اى دختر رسول خدا آیا امکان دارد که من بتوانم به شما جفا کنم؟ فاطمه فرمود: پس بنشین و در باره آنچه که به تو می‌گویم خوب بیندیش…».

?منهج الدعوات ص۶

?بحار الانوار ج۴۳ ص۶۶ و ج۹۲ ص۳۷

?بحث سندی؛

❗️این روایت از حیث سند ضعیف و مردود است و قابل اعتنا نمی باشد.

?ابن طاووس روایت را از افراد زیر نقل می کند؛

۱⃣حسن بن محمد بن سعید الکوفی؛

?این راوی مجهول و ضعیف است.

۲⃣جعفر بن محمد بن بشرویه القطان ؛

?این راوی نیز مجهول و ضعیف است.

?مستدرکات رجال الحدیث ج۲ ص۱۹۱

۳⃣محمد بن ادریس بن سعید الانصاری؛

?این راوی نیز مجهول و ضعیف است .

۴⃣ولید بن شجاع بن مروان؛

?این راوی نیز مجهول و ضعیف است.

۵⃣عبدالله بن سلمان؛

?این راوی نیز مجهول و ضعیف است .

۶⃣داود بن رشید؛

?این راوی نیز مجهول و ضعیف است.

?مستدرکات رجال الحدیث ج۳ ص۳۵۴

?بنابراین این روایت کاملا ضعیف و مردود بوده و قابل اعتنا نیست.

?بحث دلالی؛

در این شکی نیست که به مقتضای آیات و روایات متعدد در وجوب رعایت حجاب ، حضرت زهرا که به مصداق آیه تطهیر معصوم از هر گناهی است از پیشگامان در رعایت حجاب شرعی در برابر نامحرم بوده است که جهت آگاهی به نمایه زیر رجوع کنید.

https://t.me/Rahnamye_Behesht/4874

?سلمان می گوید حضرت زهرا چادر و عبایی داشت که وقتی به سر می کشید ساق پایش معلوم می شد و وقتی به پایش می کشید سرش نمایان می شد .سلمان با این بیان در صدد بیان سادگی لباس آن حضرت هستند و این سخن به آن معنا نیست که سر یا پای حضرت نعوذ بالله بی پوشش بوده است بلکه حضرت در زیر آن عبا کاملا رعایت پوشش را در سر و پاها داشته است و نمایان شدن سر و پا به معنای قرار نگرفتن آن در زیر چادر و عبا است .همانند آنکه امروزه زنان محجبه حجاب را در زیر چادر با پوشش مقنعه و مانتوهای گشاد و شلوار  رعایت کرده و یک چادر هم بر روی آن می پوشند .حضرت زهرا نیز کاملا رعایت حجاب را کرده و یک عبا و چادر نیز افزون بر حجاب قبلی پوشیده بودند .

?البته با توجه به آنچه در بحث سندی گذشت چون روایت ضعیف است به هیچ عنوان قابل اعتنا و توجه نمی باشد.

?کانال پرسمان اعتقادی

https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwfNBiQIByOu36zjw