خانه / شبهات / پیرامون سال شمسی / نظر اسلام در مورد عید نوروز چیست ؟

نظر اسلام در مورد عید نوروز چیست ؟

در روایتی امام کاظم علیه السلام فرموند این عید سنت فارس ها است که اسلام آن را محو و نابود کرده است!!!

?پاسخ?

درباره عظمت و تعظیم روز نوروز روایات متعددی در مجامع روایی ما نقل شده است.

۱⃣شیخ صدوق می نویسد:

«خدمت حضرت امیر  هدیه اى آوردند، حضرت فرمود این چه هدیه این است؟ پاسخ دادند: «یا أمیر المؤمنین الیوم النیروز» این هدیه روز نوروز است، حضرت هدیه را پذیرفت و فرمود «اصنعوا لنا کل یوم نیروزا». شما هر روز را براى ما نوروز قرار دهید. (هر روزتان نوروز باد).

? الفقیه، ج ۳ ص ۳۰۰

?وسائل الشیعه ج۱۷ ص۲۸۸

۲⃣شیخ طوسى در مصباح از امام صادق  نقل می کند که حضرت به معلى بن خنیس فرمودند:

«روز نوروز غسل کن و پاکیزه ترین لباست را بپوش و خود را خوشبو نما و این روز را روزه بگیر و بعد از نماز ظهر و عصر چهار رکعت نماز (با آداب خاصى) بجاى آور و دعا کن خداوند گناه پنجاه سال تو را مى آمرزد»

? مصباح المتهجد ص۷۹۰

?وسائل الشیعه  ج ۸ ص ۱۷۲

۳⃣ابن فهد حلى در مهذب خود نقل می کند  که امام صادق به معلى بن خنیس فرمود:

« روز نوروز روزی است که خداوند در آن روز از ارواح بندگانش پیمان گرفت که او را به یگانگی بپرستند و برای او شریکی قرار ندهند و به پیامبران و امامان ایمان آورند .این روز روزی است که طوفان نوح فرو نشست و کشتی آن حضرت بر کوه جودی قرار گرفت .نوروز روزی است که رسول خدا بت های کافران را در مکه نشست و پیش از آن نیز حضرت ابراهیم نیز در این روز بت های کافران را شکست .

روز نوروز همان روزى است که پیامبر اکرم در غدیر خم، از مردم نسبت به امیر مؤمنان عهد و پیمان گرفت. و در این روز با ولایت على تجدید پیمان نمایید، خوشا به حال کسى که در ولایت على ثابت قدم بماند و واى به حال کسى که پیمان شکنى کند. ما در روز نوروز انتظار فرج داریم، زیرا آن روز از روزهاى ویژه ما اهل بیت است که شما آن را ضایع کردید ولى فارسها آن را حفظ کردند.»

?المهذب  ص ۱۹۴

?وسائل الشیعه  ج ۸، ص ۱۷۳

?بحار الانوار ج۵۶ ص۹۱

بر اساس همین روایات،  فقهای بزرگ شیعه فتوا به استحباب غسل روز نوروز داده اند و می آورند که دلیل قابل توجهی که روایات مذکور در مورد عید نوروز را رد کند در دست نیست.

?جواهر الکلام ج۵ ص۴۱

ما اگر در مورد عظمت روز نوروز روایتی هم نداشتیم باز هم گفتنی بود؛

مراسمی که در نوروز بین مردم معمول است و به شکل سنت ملی در میان ایرانیان و کشورهای دیگر در آمده ، قسمت قابل ملاحظه ای از آن در شمار اموری است که اسلام به صورت کلی بر آن تاکید نهاده است مانند نظافت ، خانه تکانی ، کمک بر ارحام ، و بستگان و افراد نیازمند و آبرومند برای تهیه لباس و وسائل اولیه زندگی و دید و بازدید و صله رحم و ملاقات دوستان و رفع کدورت ها و بیرون ریختن غم و اندوه از دل ها و آماده برای فعالیت های مختلف ثمر بخش در سال نو و مانند اینها ؛ این امور و مانند آن جنبه های مثبت مراسم نوروزی است بنابراین عید نوروز و مراسم آن هم به خاطر روایات و هم به خاطر آثار مثبتی که دارد نباید حذف شود ولی باید بعضی از مراسم منفی و ناپسند آن را کنار گذاشت .

?مفاتیح نوین ، ایت الله مکارم شیرازی ص۹۰۶

البته روایتی است که مورد تمسک برخی برای رد عید  نوروز از منظر اهل بیت قرار می گیرد .

مرحوم ابن شهر آشوب در مناقب خود می آورد:

« حکایت شده است که منصور از امام کاظم  تقاضا کرد که در روز نوروز در خانه بنشیند، تا مردم براى تبریک گویى پیش ایشان روند و هدایایى را که برایش مى برند نیز بپذیرد. امام فرمود : من در اخبار جدم  پیامبر خدا جستجو کردم، اما براى این روز خبرى پیدا نکردم. نوروز سنت ایرانیان است و اسلام آن را منسوخ کرده است. پناه به خدا از این که چیزى را زنده کنیم که اسلام از بین برده است.

منصور گفت : ما این کار را فقط براى خاطر نظامیان مى کنیم. بنا بر این، تو را به خداى بزرگ سوگند مى دهم که جلوس کنى و حضرت پذیرفت و جلوس کرد»

?مناقب ج۴ ص۳۱۸

اما این روایت از حیث سند مردود است زیرا هیچ گونه سندی برای آن ارائه نشده و تنها با تعبیر « حکی» « حکایت شده است» نقل شده است .

از ضعف سندی هم که بگذریم محتمل است که این روایت از باب تقیه برای حفظ جان ایرانیانی که در دربار منصور خدمت می کردند صادر شده باشد چنان که شیخ جواهری این احتمال را نقل می کند.

?جواهر الکلام ج۵ ص۴۲

?پرسمان اعتقادی

https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwfNBiQIByOu36zjw