خانه / شبهات / پاسخگوی موضوعی / زنان / چرا زن باید برای خروج از خونه از شوهر اجازه بگیرد؟

چرا زن باید برای خروج از خونه از شوهر اجازه بگیرد؟

 

شکی نیست که این دستور، حکمت‏هایی دارد که بر ما مخفی است ولی با اندک تامل و توجه به امور ذیل، شاید بتوان به برخی از آن دست پیدا کرد.

یک. مدیریت مرد نظام خانواده در اسلام، نظامی شورایی با سرپرستی و مدیریت اجرایی مرد است.

این مسئله تکالیفی را بر دوش هر یک از اعضای خانواده می‏گذارد و حقوقی را برای آنها مقرر می‏کند؛ از جمله اینکه مرد، باید در جهت تأمین نیازهای خانواده تلاش کند. از طرف دیگر مسئولیتی بر دوش دیگر اعضا در برابر مرد ایجاد می‏کند که از جمله آنها، کنترل‏پذیری رفت و آمدها و هماهنگی آن با مرد است.به عبارت دیگر هر اجتماعی  کوچک باشد یا بزرگ  نیاز به مدیریت دارد. کانون خانواده، نماد یک اجتماع انسانی است که سعادت و انحطاط آن، نقش زیادی در رشد و نابودی جامعه ایفا می‏کند. در این اجتماع کوچک ولی مهمّ، مدیریت و سرپرستی آن با مرد است. البته مرد وظیفه دارد با محبت و اعضای خانواده را در اداره خانه مشارکت دهد. حقوق یکایک آنها را رعایت کند و بر دل‏ها حکومت کند و از اجبار و زورگویی و بداخلاقی تا نمونه‏ای برای «حسن معاشرت» باشد. دیگر اعضای خانواده نیز باید هماهنگی لازم را با مرد داشته باشند و او را در جهت مدیریت بهینه خانواده یاری رسانده و حقوق وی را پاس دارند.

دو. تأمین نیاز جنسی‏ رعایت حقوق مرد، اقتضای هماهنگی زن در خروج از منزل را دارد.

بر زن واجب است که به نیازهای جنسی مرد پاسخ مثبت دهد و مانع مادی و معنوی در برابر او ایجاد نکند. همین نیاز، بیرون رفتن بدون اجازه زن را از منزل ناروا می‏نمایاند».

از این رو امور و کارهایی نظیر سفر، روزه مستحبی، اعتکاف و… که منافی حق نیاز جنسی شوهر باشد؛ بدون کسب رضایت او جایز نیست. از طرفی، به طور معمول، آسیب‏ پذیری زن در بیرون از خانه، بیش از مرد است. زن ممکن است مورد تعرض و مزاحمت قرار گیرد، از این رو مرد برای اطمینان خاطر خویش و مصونیت زن، باید در مورد آمد و شد همسرش به خانه و خارج از آن، نظارت داشته باشد. البته چنین نیست که همواره خروج زن از خانه، نیازمند اجازه شوهر باشد؛ بلکه در مواردی خروج زن از خانه جایز است،

از جمله:
۱. برای کسب علوم واجب و یا انجام دادن تکالیفی که مستلزم خروج از خانه است.

۲. احقاق حق؛ مانند دادخواهی و شکایت در دادگاه یا ادای شهادت و امثال آن.

۳. براساس برخی از فتاوا در صورتی که زن قبل از ازدواج، استخدام در کاری بوده است، بعد از ازدواج نیز می‏تواند سر کار خود برود و ازدواج مانع آن نیست.

۴. چنانچه به صورت شرط ضمن عقد – به هنگام عقد ازدواج -جواز خروج از خانه را شرط کرده باشد.در صورتی که مرد، نفقه زن را تأمین نکند و او برای تأمین آن، ناچار به خروج از منزل باشد و به طور کلی برای هر امر لازمی که متوقف بر خروج از خانه

?کانال پرسمان اعتقادی