خانه / شبهات / پاسخگوی موضوعی / زنان / چرا زن باید برای خروج از خونه از شوهر اجازه بگیرد؟

چرا زن باید برای خروج از خونه از شوهر اجازه بگیرد؟

 

شكي نيست كه اين دستور، حكمت‏هايي دارد كه بر ما مخفي است ولي با اندك تامل و توجه به امور ذيل، شايد بتوان به برخي از آن دست پيدا كرد.

يك. مديريت مرد نظام خانواده در اسلام، نظامي شورايي با سرپرستي و مديريت اجرايي مرد است.

اين مسئله تكاليفي را بر دوش هر يك از اعضاي خانواده مي‏گذارد و حقوقي را براي آنها مقرر مي‏كند؛ از جمله اينكه مرد، بايد در جهت تأمين نيازهاي خانواده تلاش كند. از طرف ديگر مسئوليتي بر دوش ديگر اعضا در برابر مرد ايجاد مي‏كند كه از جمله آنها، كنترل‏پذيري رفت و آمدها و هماهنگي آن با مرد است.به عبارت ديگر هر اجتماعي  كوچك باشد يا بزرگ  نياز به مديريت دارد. كانون خانواده، نماد يك اجتماع انساني است كه سعادت و انحطاط آن، نقش زيادي در رشد و نابودي جامعه ايفا مي‏كند. در اين اجتماع كوچك ولي مهمّ، مديريت و سرپرستي آن با مرد است. البته مرد وظيفه دارد با محبت و اعضاي خانواده را در اداره خانه مشاركت دهد. حقوق يكايك آنها را رعايت كند و بر دل‏ها حكومت كند و از اجبار و زورگويي و بداخلاقي تا نمونه‏اي براي «حسن معاشرت» باشد. ديگر اعضاي خانواده نيز بايد هماهنگي لازم را با مرد داشته باشند و او را در جهت مديريت بهينه خانواده ياري رسانده و حقوق وي را پاس دارند.

دو. تأمين نياز جنسي‏ رعايت حقوق مرد، اقتضاي هماهنگي زن در خروج از منزل را دارد.

بر زن واجب است كه به نيازهاي جنسي مرد پاسخ مثبت دهد و مانع مادي و معنوي در برابر او ايجاد نكند. همين نياز، بيرون رفتن بدون اجازه زن را از منزل ناروا مي‏نماياند».

از اين رو امور و كارهايي نظير سفر، روزه مستحبي، اعتكاف و… كه منافي حق نياز جنسي شوهر باشد؛ بدون كسب رضايت او جايز نيست. از طرفي، به طور معمول، آسيب‏ پذيري زن در بيرون از خانه، بيش از مرد است. زن ممكن است مورد تعرض و مزاحمت قرار گيرد، از اين رو مرد براي اطمينان خاطر خويش و مصونيت زن، بايد در مورد آمد و شد همسرش به خانه و خارج از آن، نظارت داشته باشد. البته چنين نيست كه همواره خروج زن از خانه، نيازمند اجازه شوهر باشد؛ بلكه در مواردي خروج زن از خانه جايز است،

از جمله:
۱٫ براي كسب علوم واجب و يا انجام دادن تكاليفي كه مستلزم خروج از خانه است.

۲٫ احقاق حق؛ مانند دادخواهي و شكايت در دادگاه يا اداي شهادت و امثال آن.

۳٫ براساس برخي از فتاوا در صورتي كه زن قبل از ازدواج، استخدام در كاري بوده است، بعد از ازدواج نيز مي‏تواند سر كار خود برود و ازدواج مانع آن نيست.

۴٫ چنانچه به صورت شرط ضمن عقد – به هنگام عقد ازدواج -جواز خروج از خانه را شرط كرده باشد.در صورتي كه مرد، نفقه زن را تأمين نكند و او براي تأمين آن، ناچار به خروج از منزل باشد و به طور كلي براي هر امر لازمي كه متوقف بر خروج از خانه

?کانال پرسمان اعتقادی

درباره ی alireza11018

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =