خانه / پاسخگوی روز شمار / پیرامون ماه های قمری / رجب / آیا سند و مضمون دعای ماه رجب درست است؟

آیا سند و مضمون دعای ماه رجب درست است؟

پرسش

برخی در سند دعای ماه رجب « یا من ارجوه لکل خیر…» اشکال می کنند و می گویند سند معتبری ندارد و می گویند متن دعا با اصول و عقاید مکتب؛ در تعارض است ؛مثلا به فراز  ذیل توجه فرمایید : “آمنُ سَخَطَه عِندَ کُلِّ شَر”
ای خدایی که از خشم تو در هر شری در امان هستیم .
این فراز چه می گوید ؟
اگر منظور از شَرّ ، در این جا گناه و بدی و عصیان است؛ که این حرف کفر و باطل است؛ زیرا خشم خدا بر گناهکاران است . آیا  زناکار عند الزنا ؛ شارب الخمر عند شرب الخمر ؛ سارق عند السرقه و. . . از خشم خدا  در هنگام گناه در امان هستند ؟ نعوذبالله. اگر منظور از شر ، امور عادی مثل بیماری  و … است ، باز هم  حرف باطلی است .اگر کسی مریض شود ؛ مثلا پایش بشکند و . . . خدا بر او خشم می گیرد؟
اهل البیت علیهم السلام و … هم دچار این گونه بلیات می شدند .؟

?پاسخ?

شکی نیست که دعای مذکور در منابع معتبر ما آمده است .

محمّدِ بن ذکوان نقل میکند:

«به محضر امام صادق رسیدم و به حضرت عرض کردم ماه رجب فرا رسیده است، دعایی به من یاد بدهید که خداوند به واسطه آن به من خیر و برکت بدهد؛ حضرت فرمود: این دعا را بنویس و هر روز ماه رجب، صبح و شب و بعد از هر نماز آن را بخوان؛

«یَا مَنْ أَرْجُوهُ لکل خَیْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یَا مَنْ یُعْطِی الْکَثِیرَ بِالْقَلِیلِ یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ سَأَلَهُ یَا مَنْ یُعْطِی مَنْ لَمْ یَسْأَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَهً أَعْطِنِی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ خَیْرِ الدُّنْیَا وَ جَمِیعَ خَیْرِ الْآخِرَهِ وَ اصْرِفْ عَنِّی بِمَسْأَلَتِی إِیَّاکَ جَمِیعَ شَرِّ الدُّنْیَا وَ شَرِّ الْآخِرَهِ فَإِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ مَا أَعْطَیْتَ وَ زِدْنِی مِنْ فَضْلِکَ یَا کَرِیمُ»

ابن ذکوان می گوید:

«امام که به اینجای دعا رسید با دست چپ خویش محاسن خویش را گرفت و انگشت سبّابه دست را ست را به راست و چپ حرکت می داد  و می فرمود: «یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ یَا ذَا النَّعْمَاءِ وَ الْجُودِ یَا ذَا الْمَنِّ وَ الطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتِی عَلَى النَّارِ.»

?الاقبال ، سید بن طاووس  ج۲ ص۶۴۴

?بحار الانوار ج۹۵ ص۳۹۰

?زاد المعاد ص۱۶

حال توجه به نکاتی لازم است؛

۱-در روایت دیگری همین دعا از امام صادق برای اجابت حوائج دنیوی و اخروی انسان در تمام زمان ها نقل شده است .

?الکافی ج۲ ص۵۸۴

۲-گرفتن محاسن با دست چپ و تکان دادن انگشت سبابه دست راست نشانی از پناه خواستن و نوعی تضرع و زاری به شمار می رود که در عرف آن زمان مرسوم بوده است .

۳-مراد از کلمه « آمن » در جمله « آمن سخطه عند کل شر» ایمنی جستن است نه ایمن بودن به این معنا که خدایا  از هر شری از خشمت ایمنی می جویم ( با توبه و استغفار کردن) زیرا یکی از معانی ماده « امن» همین ایمنی جستن می باشد.

?معجم الوسیط ، ماده امن

آیت الله مکارم نیز این فراز دعا را به « ایمنی جستن از خشم خداوند» ترجمه می کند.

?مفاتیح نوین ص۶۳۳

۴-اگر در سند دعای مذکور نیز خدشه ای باشد به حسب اخبار « من بلغ »و  این که در مستحبات و سنن  سند معتبر شرط نمی باشد می توان خدشه و اشکال را بر طرف کرد .

?وسائل الشیعه ج۱ ص۸۰ باب۱۸

اگر چه ما در گذشته ثابت کرده ایم که تمام روایات مذکور در کتب معتبر حدیثی ما مورد استناد و قابل قبول است جز آن موارد قلیلی که خلاف  قرآن و سنت و عقل قطعی می باشد زیرا روایات ما محفوف به قرائن متعدده بر صحت می باشد که ضعف سند را جبران می کند و دعای مذکور نیز از این قاعده خارج نیست .

کانال پرسمان اعتقادی