خانه / شبهات / پاسخگوی موضوعی / زنان / چرا زنان نمی توانند رییس جمهور شوند ؟

چرا زنان نمی توانند رییس جمهور شوند ؟

💠پاسخ💠

اسلام در حاکم و قاضی مرد بودن را شرط می داند و این از آن جهت نیست که می خواهد از مقام زنان بکاهد و یا او را تحقیر کند بلکه این کار به خاطر رعایت شرایط طبیعی و خصائص آفرینش زن است .

اصل تقسیم کار ایجاب می کند که هر کاری به اهل و شایسته آن سپرده شود .

از آنجا که زن یک موجود عاطفی است  کارهایی که به صلابت و خشونت نیاز دارد به مرد واگذار شده است و ولایت و زعامت یکی از این کارهاست .

ادله اسلامی حاکی از آن است که زن نباید متصدی مقام قضاء و داوری باشد ؛

مقام قضاوت شعبه کوچکی از حکومت است و وقتی زن نتواند قاضی باشد به طریق اولی حق زعامت و حکومت را نیز نخواهد داشت و این برای آن است که زن در مقابل صحنه های تاثر آور که معمولا قضات با آنها سر و کار دارند نمی تواند استقامت و ثبات خود را حفظ کند و جانب حق را که چه بسا از تاثیرات عاطفی به دور است بگیرد .

حضرت علی در وصیت خود نسبت به زنان چنین فرمود:

« زنان را برای انجام کاری که توانایی و قدرت ندارند ناچار مکن زیرا زن همچون شاخه گل است نه قهرمان خشن»

📚نهج البلاغه نامه ۳۱

پیامبر گرامی فرمود:

« رستگار نمی شوند قومی که زن بر آنها حکومت کند»

📚الخلاف شیخ طوسی ج۲ ص۲۳

وفرمود:

« گروهی که تصمیم گیرنده آنها زن باشد روی رستگاری را نخواهند دید»

📚بحار الانوار ج۷۴ ص۱۳۸

وفرمود:« اگر زمامداران شما بدترین شما و ثروتمندان شما بخیلان شما و اداره کننده جامعه شما به دست زنهای شما باشد در این صورت مرگ بر شما از زندگی در روی زمین بهتر است»

📚سنن ترمذی ج۴ ص۵۲۹

📚تحف العقول ص۲۹

چنان که گفتیم چون زنان موجودات عاطفی هستند و سریعتر تحت تاثیر عواطف قرار می گیرند لذا کارهایی که بیشتر به عقل و صلابت نیاز دارد به زنان واگذار نشده است و قضاوت و حکومت از این نوع کارهاست که اسلام زن را از عهده داری آنها معاف کرده است و در عوض کارهایی را به او تفویض کرده که با شرائط و خصائص خلقت او مناسب است مانند خانه داری و تربیت نسل های پاک و پاکیزه و تحویل آنها به اجتماع که نیازمند به عاطفه و دلسوزی بسیار است .

البته انکار نمی کنیم که در میان جامعه زنان افراد انگشت شماری پیدا می شوند که از نظر اندیشه و فکر دارای منطق قوی و نیرومند می باشند ولی این سبب نمی شود که همه زنان از چنین خصیصه ای برخوردار باشند و این روشن است که همیشه در جعل قانون اکثر را ملاک حکم قرار می دهند نه افراد استثنائی را

کانال پرسمان اعتقادی

درباره ی alireza11018

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =