خانه / پاسخگوی روز شمار / پیرامون ماه های قمری / جمادی الاول / چرا تشیع می گوید ابوبکر در کشته شدن حضرت زهرا رضی الله عنه نقش داشته است در حالی که در کتاب کشف الغمه عالم تشیع اربلی آمده است که امام باقر ، ابوبکر را صدیق نام نهاده است ؟

چرا تشیع می گوید ابوبکر در کشته شدن حضرت زهرا رضی الله عنه نقش داشته است در حالی که در کتاب کشف الغمه عالم تشیع اربلی آمده است که امام باقر ، ابوبکر را صدیق نام نهاده است ؟

سوالی از طرف دوست اهل سنت مطرح شده که چگونه تشیع می گوید ابوبکر در کشته شدن حضرت زهرا سلام الله علیها نقش داشته است در حالی که در کتاب کشف الغمه عالم تشیع اربلی آمده است که امام باقر ، ابوبکر را صدیق نام نهاده است ؟

 

?پاسخ?

در روایتی است که در کتاب کشف الغمه از عروه بن عبد الله نقل شده است که او می گوید من از امام باقر در مورد زینت شمشیر سوال کرد . امام باقر گفت اشکالی ندارد ، ابوبکر صدیق شمشیرش را زینت می کرد ، گفتم شما به او می گویید صدیق ؟ امام باقر از جاى خود پرید و رو به قبله ایستاد و فرمود: آرى صدیق! آرى صدیق! آرى صدیق! هرکس نگوید او صدیق است خداوند سخنش را در دنیا و آخرت نپذیرد »

?کشف الغمه ج۲ ص۱۴۷

حال توجه به چند نکته لازم است ؛

یکی اینکه این روایت از حیث سندی ارسال دارد و ضعیف می باشد .

ناقل آن على بن عیساى اربلى است که در سال ۶۹۳ می زیسته است از فردى به ‏نام عروه بن عبداللَّه نقل مى ‏کند که در عصر امام باقر (۱۱۴- ۵۷) مى‏ زیسته است. آیا چنین حدیث بى سندى قابل استناد است؟

در رجال شیعه، تنها یک عروهبن عبداللَّه بن قشیر جُعفى است که وى کاملًا مجهول است.

?تنقیح المقال ج۲ ص۲۵۱

و در رجال سنى وى به نام عروه بن عبداللَّه بن قشیر جعفى، مکنى به «ابوسهل» آمده است، که شاگرد عبداللَّه بن زبیر بوده است . مردى که نزد عبداللَّه بن زبیر تلمّذ کرده و از او #حدیث نقل مى‏ کند، از نظر روحیه باید با او نزدیک باشد و این خاندان کاملًا از امیرمؤمنان منحرف بودند و قطعاً قول چنین فردى نمى ‏تواند سند باشد.

?تهذیب الکمال ج۱۰ ص۲۷

دوم اینکه دقت در مضمون حدیث مى ‏رساند که کاملًا از زبان امام علیه السلام دروغ گفته شده است زیرا مى‏ گوید: من از ابى جعفر علیه السلام در باره زینت کردن شمشیر سؤال کردم. ایشان فرمود: ابوبکرِ صدیق شمشیر خود را مى‏ آراست. پرسیدم: او را صدیق مى‏ نامى؟ از جاى خود پرید و رو به قبله ایستاد و فرمود: آرى صدیق! آرى صدیق! آرى صدیق! هرکس نگوید او صدیق است خداوند سخنش را در دنیا و آخرت نپذیرد.

این عملِ غیر متناسب با وقار امام باقر علیه السلام و مبالغه بیش از حد در این مورد، نشانه آن است که عروه بن عبداللَّه شاگرد عبداللَّه ‏بن زبیر این حدیث را از زبان حضرت جعل کرده است‏.

به فرض هم که بگوییم روایت صحیح است ، ثابت است که روایت از باب تقیه صادر شده است .زیرا بنی امیه و بعد از آن ها بنی العباس ، چنان عرصه را بر شیعیان تنگ کرده بود که حتی دستور داده بودند هر کسی اسمش علی باشد ، او را از دم تیغ بگذرانند .

?تاریخ مدینه دمشق ج۴۱ ص۴۸۱

باید گفت در چنین وضعیتی کاملاً منقطی است که چنین روایاتی از باب تقیه و برای حفظ جان شیعیان صادر شده باشد ؛ به خصوص که راوی آن عروه بن عبد الله از مخالفین سر سخت اهل بیت بوده است .