خانه / شبهات / پیرامون ائمه عليهم السلام / هجوم به خانه وحی و هتک حرمت بیت نبوی و مورد ضربت قرار گرفتن حضرت زهرا سلام الله علیها

هجوم به خانه وحی و هتک حرمت بیت نبوی و مورد ضربت قرار گرفتن حضرت زهرا سلام الله علیها

هجوم به خانه وحی و هتک حرمت بیت نبوی و مورد ضربت قرار گرفتن حضرت زهرا دقیقا چند روز پس از شهادت پیامبر گرامی صورت گرفت .
آیا این وقایع در روزهای ابتدایی ماه ربیع صورت گرفته است؟ آیا راست است که در روایتی آمده است که تا روز نهم ربیع باید سیاه پوش باشیم ؟آیا روایت مذکور دلالت ندارد که مصائب وارده پس از شهادت پیامبر تا روز نهم ربیع بوده است؟

پاسخ:

روایات و نصوص تاریخی تصریح دارد که پس از شهادت پیامبر گرامی ، اهل بیت ایشان مورد هتک قرار گرفتند و فدک غصب شد و به خانه حضرت زهرا حمله شد و ایشان مورد هجوم و #ضربه قرار گرفتند و فرزندشان محسن سقط شد و علی علیه السلام دست بسته روانه مسجد شد تا به #زور با ابوبکر بیعت کند ؛

(بحار الانوار ج۲۸ ص۱۷۵ باب ۴ و ج۲۹ ص۱۰۵ باب ۱۱)

اما این که این حوادث چند روز پس از شهادت پیامبر گرامی صورت گرفته است ؟شهادت حضرت زهرا

بلافاصله  ؟ دو روز ؟  پنج روز ؟ ده روز ؟ بیست روز ؟ سی روز ؟ و …

در هیچ نص تاریخی به آن تصریح نشده است و اختصاص دادن این مصائب در روزهای اول ماه ربیع بدون_مستند و نص است.

 اما به هر حال این مصائب در مدت حدودا دو ماه پس از شهادت پیامبر گرامی محقق شده است و حضرت زهرا حد اقل هفتاد روز پس از شهادت پیامبر گرامی به واسطه مصائب و ضربات وارده شهید شدند .

اما این که آیا در روایتی آمده است که باید تا نهم ربیع سیاهپوش باشیم یا خیر ؟

پاسخ آن است که در روایتی از امیر مومنان آمده است که فرمود ؛

« روز نهم ربیع الاول … روز برکت و عید الله الاکبر و استجابت دعا …و در آوردن #لباس_سیاه است …آن روز ، روز فرح شیعه و توبه و انابه … و روز عید اهل بیت است …» (بحار الانوار ج۳۱ ص۲۷)

عده ای روایت مذکور را تضعیف می کنند اما این روایت ، روایتی صحیح است که بحث تفصیلی در مورد آن در روزهای آتی ارائه می شود .

به هر حال روایت می گوید از آنجایی که روز نهم ربیع روز فرح و شادی است ، شیعیان باید غم و غصه خود را در آن روز به دور بریزند و اگر به هر دلیلی لباس حزن و غم به تن دارند ، در آن روز از تن در بیارند و شاد باشند .

بنابراین روایت دلالتی بر سیاه پوشی آغاز ماه ربیع تا روز نهم به سبب مصائب اهل بیت پس از جریان سقیفه ندارد .