خانه / شبهات / پاسخگوی موضوعی / موضوعات دیگر / آیا اسلام با شادی کردن مخالف است؟

آیا اسلام با شادی کردن مخالف است؟

آیا اسلام با شادی کردن مخالف است ؟.قران می گوید باید کم بخندند و زیاد گریه کنند( توبه ۸۲) و یا می گوید:« خداوند شادی کنندگان را دوست ندارد»( قصص۷۶) این اشکالاتی بود که یکی از ملحدین برام مطرح کرد .

پاسخ:شادی در اسلام

اسلام با شادی کردن مخالف نمیباشد بلکه فراوان به پیروان خود توصیه می کند که شادی کردن و مزاح کردن را نیز فراموش نکنند.

امام صادق فرمود:

« هیچ مومنی نیست مگر انکه باید اهل مزاح کردن و شادی کردن باشد» (الکافی ج۲ ص۶۶۳)

در روایت دیگر از امام کاظم سوال شد:

انسان در میان گروهی است در این بین کلامی به میان می اید و مزاح می کنند و می خندند ایا این کار استباه است؟

امام فرمود: خیر .اعرابی نزد پیامبر می امد و با او شوخی می کرد و پیامبر می خندید به گونه ای که پیامبر هر موقع غمگین می شد می فرمود کاش اعرابی اینجا بود ( وما را به خنده می اورد)»(الکافی ج۲ ص۶۶۳)

امام صادق به یکی از یاران فرمود:

« مزاح کردن و شوخی کردن بین شما چگونه است

گفت: کم

امام فرمود: چنین نکنید بلکه مزاح و شوخی کنید چرا که مزاح کردن از حسن خلق است و شما با این کار برادرت را شاد می کنی»(وسائل الشیعه،ج۱۲ ص۱۱۳)

امام باقر فرمود:

« تبسم و خنده مومن در برابر برادرش حسنه ای برای اوست .کسی که خدا برای او حسنه بنویسد او را عذاب نمی کند»(مصادقه الاخوان،ص۵۲)

ویا فرمود:

« پیامبر مزاح و شوخی می کرد اما جز حق نمی گفت»(مناقب ابن شهر اشوب،ج۱ ص۱۴۷)

در این باره روایات فراوانی امده است که جهت اگاهی رجوع شود:

مستدرک الوسائل،ج۸ ص۴۰۷ باب۶۶

اما پاسخ از آیات مورد استناد شما:

آیه اول:

کسانى که آیه شریفه را چنین معنا کرده اند در حقیقت توجه به صدر و ذیل آن نکرده اند، آیه مزبور در سوره «توبه» در ضمن آیاتى است که درباره منافقان و متخلّفان از دستور جهاد اسلامى گفتگو مى کند و پیش از آن این آیه است:

«بازماندگان از «جنگ تبوک» از مخالفت با رسول خدا خوشحال شدند و کراهت داشتند که با اموال و جانهاى خود در راه خدا جهاد کنند و (به یکدیگر و به مؤمنان) گفتند: در این گرما، (به سوى میدان) حرکت نکنید! (به آنان) بگو: آتش دوزخ از این هم گرمتر است اگر مى دانستید»

 بلافاصله بعد از این آیه مى فرماید: «از این رو آنها باید کمتر بخندند و بسیار بگریند (چرا که آتش جهنّم در انتظارشان است) این، جزاى کارهایى است که انجام مى دادند»

خلاصه، ذیل آیه و آیات قبل و بعد از آن و همچنین شروع جمله «فَلیَضحکوا»با کلمه «فاء» که براى تفریع است، همگى بخوبى روشن مى سازد که آیه، مربوط به وضع منافقان و متخلفان از دستور جهاد است و به هیچ وجه امر و دستورى در این آیه به عموم مردم وجود ندارد و این که در ذیل آیه فرموده: «این عمل گریه بسیار و خنده کم براى کیفر کارهاى آنهاست» اشاره به این است که اگر آنها بدانند چه مجازاتهایى در پیش دارند، گریه بسیار و خنده کمتر خواهند کرد و از غم و اندوه، آنى راحت نخواهند شد.

(پاسخ به پرسش های مذهبی،ایات عظام مکارم و سبحانی،ص۵۶۸)

آیه دوم:

خداوند آن نشاط و شادی را ناپسند می داند که از روی مستی و غرور و تکبر بوده که سبب ساز غفلت انسان از خداوند و اخرت است چرا که ایه در مورد قارون مرد هم عصر حضرت موسی است .کسی که مظهر ثروت امیخته با کبر و غرور وطغیان بوده است .

«فرحین» «در ایه ان الله لا یحب الفرحین «در ایه جمع « فرح» به معنی کسی است که بر اثر بدست اوردن چیزی مغرور و متکبر شده و از باده پیروزی سرمست می باشد و از خوشحالی در پوست خود نمی گنجد.

خداوند این چنین افراد متکبر و مغرور را که از سر تکبر و غرور و مخالفت با پرودگار سرمست و شاد بوده اند را دوست نمی دارد. (تفسیر نمونه،ج۱۶ ص۱۵۴)