خانه / شبهات / روایتی که فرمود اختلاف امت رحمت است !!!

روایتی که فرمود اختلاف امت رحمت است !!!

این که در روایاتی آمده است که پیامبر اسلام گفته اند اختلاف امت من رحمت است آیا منافاتی با لزوم اتحاد امت و نهی از اختلاف و تفرقه ندارد ؟ اگر اختلاف رحمت است چرا علما تاکید به وحدت امت می کنند.

اختلاف و چند دستگی از جمله اموری است که مورد نهی آیات و روایات قرار گرفته است . خداوند اختلاف را به عنوان یک کیفر الهی محسوب کرده و می فرماید ؛

« بگو او توانا است که از بالای سرتان یا از زیر پاهایتان عذابی بر شما بفرستد یا شما را گروه گروه به هم اندازد ( و دچار تفرقه سازد ) و عذاب بعضی از شما را به بعضی دیگر ( بچشاند ) . بنگر که #چگونه آیات ( خود ) را گوناگون بیان می کنیم تا شاید آنان بفهمند » ( انعام ۶۵)

پیامبر گرامی و علی علیهما السلام فرمود ؛

« هیچ امتی پس از پیامبر خود گرفتار اختلاف نشد مگر آنکه باطل گرایان آن بر حق خواهانش پیروز گشتند » (امالی مفید ص ۲۳۵)

و فرمود ؛

« با هم اختلاف نکنید که پیشنیان شما دچار اختلاف شدند و نابود گشتند » (میزان الحکمه ج ۳ ص ۳۸۹)

و فرمود ؛

« بایکدیگر ناسازگارى مکنید که دلهایتان ناسازگار و پراکنده مى ‏شود _ از نزد من، یکپارچه رفتید و پراکنده برگشتید؟! پیشینیان شما را، همین تفرقه نابود کرد.» (همان مدرک)

امام على علیه السلام فرمود ؛

«همانا شیطان راههاى خود را براى شما آسان و هموار مى‏ کند و مى‏خواهد بند بندِ دین شما را بگسلاند و به جاى یکپارچگى، پراکندگى نصیبتان کند و بر اثر پراکندگى، فتنه و #فساد پدید آورد.پس، از وسوسه ‏ها و افسون هایش رویگردان شوید.» (نهج البلاغه خطبه ۱۲۱)

با این وجود حدیثی را علمای اهل سنت از پیامبر گرامی نقل می کنند که فرمود ؛

« اختلاف امتی رحمه » « اختلاف امت من رحمت است » (کنزالعمال ح ۲۸۶۸۶)

یکی از معانی اختلاف « آمد و شد و رفت و آمد است » چنان که قرآن می فرماید ؛

« ان فی اختلاف اللیل و النهار …لایات لقوم یتقون » « مسلما در آمد و شد شب و روز …نشانه هایی است برای آنها که پرهیزکارند » ( یونس ۶)

بر این اساس روایت مذکور به معنای آمد و شد و رفت و آمد امت برای کسب علم از معصومین است که رحمت خداوند با این رفت و آمدها برای کسب علم بر آنها سرازیر می شود .

عبد المؤمن انصارى می گوید ؛

« به امام صادق علیه السلام عرض کردم:

عدّه‏ ا ى روایت مى‏ کنند که پیامبر خدا فرمود: اختلاف امت من، رحمت است؟

امام پاسخ داد: راست مى ‏گویند.

عرض کردم: اگر اختلاف آنان رحمت است پس اتّحاد ایشان عذاب است؟

حضرت فرمود: معناى این حدیث آن گونه که تو و آنان فهمیده ‏اید نیست،

بلکه منظور پیامبر، این سخن خداوند عزّوجلّ است که: «چرا از هر گروهى از ایشان جماعتى کوچ نمى‏ کنند تا (جماعتى بمانند و) در دین آگاهى پیدا کنند». خداوند به آنان فرمان داد که از هر سو نزد پیامبر خدا بروند و پیش او آمد و شد کنند و آموزش ببینند و سپس، نزد مردم خود برگردند و تعلیمات دین را به آنها نیز بیاموزند. منظور پیامبر، آمد و شد آنها از شهرهایشان بود ( که رحمت خدا در آن است ) نه اختلاف در دین خدا؛ دین، البته یکى است‏ » (معانی الاخبار ص ۱۵۷ _ علل الشرایع ج ۱ ص ۸۵)